Corner 16.15
Corner 16.15 är en måttanpassad LED-profil som monteras till exempel under hyllplan eller i hörn. Den kan monteras i två lägen och ger då ljus i cirka 30° eller 60° från profilen. Profilen är 16,1 mm bred och 15,2 mm hög.
Ljusteknik
Du väljer ljusmängd och färgtemperatur utifrån hur armaturen ska användas.
Välj mellan fast vitt ljus, Tunable White, RGB, RGBW eller digital LED. Val av LED avgör även IP-klass beroende på var armaturen ska installeras.
Utförande
Profilen är tillverkad i aluminium och finns i anodiserad aluminium, vit eller svart kulör.
Välj mellan klar, opal eller svart diffusor.
Montering
Profilen monteras med dolda montage clips.
Den levereras måttanpassad i längder upp till 4050 mm.
Produktdata
Material & kulör
| Kulör | Aluminium Svart Vit |
Certifikat & godkännanden
| IP-klass | IP20 |
Mått
| Bredd | 16.1mm |
| Höjd | 15,2mm |
Övrig teknisk data
| Material | Aluminium, strängsprutad |
| Diffusor | Utan diffusor Klar Opal Svart |
| Montering / Installation | Montageclips |
| Max bredd LED-stripe | 10mm |
| Garanti | 5 år |
| Färgkod | Aluminium: Anodiserad C-0 Svart: RAL9005 Vit: RAL9003 |
| Passande diffusor | C Click A1 Slide |
| Typ av montageclips | Typ U1 |
