Surface Bend 20.12
Surface Bend 20.12 är böjbar LED-profil som gör det möjligt att följa runda, mjuka former. Kan böjas till mminsta radie om 500mm. Diffusorn ger ett mjukt ljus - inte bara framåt utan ger även ljus bakåt mot underlaget. Används därför även i ljuslådor och lysande tak där du vill ha ett så jämnt ljus som möjligt. Aluminiumprofil för LED-stripes med en maxbredd om 12mm.
Montering
Aluminiumprofilen kan monteras på flera olika sätt.
- Montageclips i fjäderstål
- Dubbelhäftande tejp
- Montagelim
- Genomgående skruv (viktigt att skruven försänks)
Både montageclips och dubbelhäftande tejp finns att beställa som tillbehör.
Diffusorer
Opal diffusor i samma längd som profilen ingår, ändstycken beställs separat.
Produktdata
Material & kulör
| Kulör | Aluminium | Svart | Vit |
Mått
| Bredd | 20mm |
| Höjd | 10mm |
Övrig teknisk data
| Montering / Installation | Dubbelhäftande tejp | Montageclips |
| Max bredd LED-stripe | 12mm |
| Garanti | 5 år |
| Färgkod | Anodiserad C-0 |
| Passande diffusor | D Click |
| Typ av montageclips | Typ U5 |
| maxlangd | 4050mm |
