Oti Dali 24Vdc 160W 2ch G3
OTI 160 2CH G3 är ett DALI-drivdon för 24VDC konstantspänning, med två kanaler vilket gör det möjligt att styra Tunable White LED med max 160W belastning. Man kan styra donet både med DALI DT6 och DALI DT8, valket görs med hjälp av dip-switch direkt på donet. Drivdonet har en mjuk ljusreglering mellan 0,1 och 100%. Drivdonet är 1 kanaligt och kan styras med DALI eller återfjädrande strömbrytare (Switch-dim).
Inga stroboskoptiska effekter tack vare en Osram-patenterad PWM-teknik med frekvens > 2 kHz.
Om du vill styra donet via Plejd kan du använda Plejd DAL-01 (E-nr: 13 777 49).
Produktdata
Livslängd & drift
| ecg_lifetime | 50000 |
Elektrisk data
| ecg_mains_freq | 50/60 Hz |
Övrig teknisk data
| ecg_input_voltage | 220…240 |
| ecg_input_votage_ac | 176…276 |
| ecg_tot_harmonic_distortion | < 5 % |
| ecg_powerfactor | 0.92…0.99 |
| ecg_efficency_full_load | 93% |
| ecg_power_loss | 11 |
| Ecg_inrush_current | 57 |
| ecg_max_10A_B | 4 |
| ecg_max_10a_c | 8 |
| ecg_max_16a_b | 7 |
| ecg_max_16a_c | 13 |
| ecg_max_25a_b | 12 |
| ecg_surge_cap_l_n | 1 kV |
| ecg_surge_cap_l_n_g | 2 kV |
| ecg_nominal_outp_voltage | 24 V |
| ecg_nominal_outp_power | 160W |
| ecg_u_out | 24.2 V |
| ecg_max_outp_power | 160W |
| ecg_galv_isolation_prim_sec | 3.75 kV |
| ecg_galv_isolation | SELV |
| ecg_outp_ripple_voltage | < 1 % |
| ecg_outp_pwm_freq | > 2000 Hz |
| ecg_hole_spacing_l | 258 |
| ecg_weight | 380 |
| ecg_cable_cross_sect_input | 0.5…2.5 mm² |
| ecg_cable_cross_sect_outp | 0.5…2.5 mm² |
| ecg_wire_prep_l_input | 6 |
| ecg_wire_prep_l_output | 6 |
| ecg_height | 35 |
| ecg_width | 50 |
| ecg_length | 300 |
| ecg_casting_material | Plast |
| ecg_temp_tc | 75°C |
| ecg_max_housing_temp | 110°C |
| ecg_temp_storage | -40…+85°C |
| ecg_permitted_humidity_op | 5…85% |
| ecg_dimmable | Ja |
| ecg_overheating | Automatisk återställning |
| ecg_overload | Automatisk återställning |
| ecg_short_circuit | Automatisk återställning |
| ecg_intended_no_load | Nej |
| ecg_no_load_proof | Ja |
| ecg_suitable_fixture_class | I II |
| ecg_connection_output | Skruvplint |
| ecg_connection_input | Skruvplint |
| ecg_no_of_channels | 2 |
| ecg_dimming_interface | Corridor DALI-2 Touch DIM |
| ecg_dimming_range | 0.1…100 |
| ecg_dimming_method | PWM (Pulse Width Modulation) |
| ecg_approval | BIS CCC EAC EL ENEC10 RCM VDE VDE-EMC |
| ecg_standards | Acc. to EN 55015 Acc. to EN 60598-2-22 Acc. to EN 61000-3-2 Acc. to EN 61347-1 Acc. to EN 61347-2-13 Acc. to EN 61547 Acc. to EN 62384 Acc. to EN 62386 |
| ecg_control_interface | DALI-2 |
| ecg_ip | IP20 |
| ecg_protection_class | II |
