Surface 20.08
Surface 20.08 är en universell profil, perfekt för synligt montage i inredninga. Montageclipsen döljs av profilen, vilket ger en snygg installation. En mängd tillbehör finns, som hörn i olika vinklar - för att kunna skapa olika mönster och former. Profilen finns i med olika diffusorer / täcklock – klar, frostad opal samt svart. Lagerförs i standardlängder upp till 4m.
Montage och installation
Aluminiumprofilen kan monteras på flera olika sätt.
- Montageclips i fjäderstål
- Genomgående skruv (viktigt att skruven försänks så att skruvskallen inte påverkar LED-stripen)
Montageclips finns att beställa som tillbehör.
Vill du slippa löda och montera LED?
Profilen kan även måttbeställas med millimeter precision, färdigbestyckad med önskad LED och kabel.
Produktdata
Material & kulör
| Kulör | Aluminium Svart Vit |
Mått
| Bredd | 20mm |
| Längd | 1000mm 2000mm 3000mm 4000mm |
| Höjd | 8mm |
Övrig teknisk data
| maxlangd | 4050mm |
| Montering / Installation | Montageclips |
| Max bredd LED-stripe | 10mm |
| Garanti | 5 år |
| Färgkod | Aluminium: Anodiserad C-0 Svart: RAL9005 Vit: RAL9003 |
| Passande diffusor | Typ C Typ B |
| Typ av montageclips | Typ U Typ X |
