Nova Tilt Soft
Nova Tilt Soft är en downlight med ställbar ljusriktning och utbytbar LED-modul. Armaturen har utbytbar LED-modul där ljuset anpassas genom val av effekt, färgtemperatur och spridningsvinkel. Armatur ansluts till drivdon via snabbkoppling.
Installation
Håltagning 75 mm. Bygghöjd 69–79 mm beroende på effekt. Drivdonet ansluts med snabbkoppling och kan placeras separat från armaturen. Monteras infällt i undertak. IP20, kan kompletteras med IP44-tillbehör.
Ljusteknik
LED-modul i 6 W, 13 W eller 18 W. Färgtemperatur 2700 K, 3000 K, 4000 K, Tunable White 1800–4000 K eller Dim2Warm 3000–1800 K. CRI 90, eller CRI 95 för Dim2Warm. Spridningsvinkel 15°, 24°, 36° eller 60°.
Tunable White justerar färgtemperaturen steglöst mellan 1800–4000 K. Dim2Warm ändrar färgtemperaturen vid dimring från 3000 K ner till 1800 K.
Funktion
Ställbar ljusriktning. Spridningsvinkeln ändras genom linsbyte med twist-and-lock som byts på några sekunder. Utbytbar LED-modul utan verktyg. Dimbar med DALI eller fasdimmer beroende på drivdon. Livslängd 50 000 timmar L80. Driftstemperatur -20 °C till +45 °C.
Service och utbytbarhet
LED-modulen har standardmåttet 51 mm och kan ersättas med kompatibla moduler från flera tillverkare. Armaturen kan även användas med retrofit-ljuskälla med GU10-sockel.
Utförande
Frontring i svart eller vit.
Produktdata
Montage
| Typ av montage | Infällt i undertak |
Material & kulör
| Kulör | Svart Vit |
Certifikat & godkännanden
| Godkännande | CE |
| IP-klass | IP20 |
Elektrisk data
| Ljuskälla | LED-modul, utbytbar utan verktyg |
Mått
| Diameter | 83 mm |
| Höjd | 13W: 79mm 6W: 69mm |
Övrig teknisk data
| Montage | Monteras helt utan verktyg. Mer information finns i monteringsanvisningen. |
| Anslutning | Armaturen är försedd med fristående drivare som ansluts med snabbkoppling mot armatur. |
| Håltagning | 75 mm |
