U-profil 33.13
U-profil 33.13 är en måttanpassad LED-profil som är 33,4 mm bred och 12,8 mm hög. Den används i möbler och inredning där du behöver mer ljus. Profilen ger möjlighet att montera flera LED i bredd för högre ljusflöde, men kan även monteras i tak vid behov.
Ljusteknik
Du väljer ljusmängd och färgtemperatur utifrån hur armaturen ska användas.
Välj mellan fast vitt ljus, Tunable White, RGB, RGBW eller digital LED. Val av LED avgör även IP-klass beroende på var armaturen ska installeras.
Utförande
Profilen är tillverkad i aluminium och finns i anodiserad aluminium, vit eller svart kulör.
Välj mellan transparent, opal eller svart diffusor.
Montering
Profilen monteras med dolda clips.
Den levereras måttanpassad i längder upp till 4050 mm.
Produktdata
Material & kulör
| Kulör | Aluminium Svart Vit |
Mått
| Bredd | 33,4mm |
| Höjd | 12,8mm |
Övrig teknisk data
| Montering / Installation | Montageclips |
| Max bredd LED-stripe | 31mm |
| Garanti | 5 år |
| Färgkod | Aluminium: Anodiserad C-0 Svart: RAL9005 Vit: RAL9003 |
| Passande diffusor | Typ C9 Typ A9 |
| link_clips | 47716 |
| maxlangd | 4050mm |
