T-profil 14.06
T-profil 14.06 är en måttanpassad LED-profil för infällt montage i tak, vägg eller inredning. Det låga infällnadsdjupet på 7 mm gör den möjlig att använda även i tunnare material. Profilen är 21,3 mm bred och 5,8 mm hög.
Ljusteknik
Du väljer ljusmängd och färgtemperatur utifrån hur armaturen ska användas.
Välj mellan fast vitt ljus, Tunable White, RGB, RGBW eller digital LED. Val av LED avgör även IP-klass beroende på var armaturen ska installeras.
Utförande
Profilen är tillverkad i aluminium och finns i anodiserad aluminium, vit eller svart kulör.
Välj mellan frostad, klar eller opal diffusor.
Montering
Profilen monteras infällt med clips eller montagelim i ett spår.
Den levereras måttanpassad i längder upp till 4050 mm.
Produktdata
Montage
| Typ av montage | Infällt |
Material & kulör
| Kulör | Aluminium Svart Vit |
Certifikat & godkännanden
| IP-klass | IP20 |
Mått
| Bredd | 21.3mm |
| Höjd | 5,8mm |
Övrig teknisk data
| Material | Aluminium, strängsprutad |
| Passande diffusor | Typ J |
| Färgkod | Aluminium: Anodiserad C-0 Svart: RAL9005 Vit: RAL9003 |
| Max bredd LED-stripe | 12mm |
| Montering / Installation | Montageclips Montagelim |
| Typ av montageclips | Typ S |
| Infällnadsdjup | 7mm |
| maxlangd | 4050mm |
