T-profil 17.06
T-profil 17.06 är en måttanpassad LED-profil för infällt montage i tak, vägg eller inredning. Den används som arbetsbelysning i kök eller exponeringsbelysning i butiker där du vill ha ett infällt montage. Den täckande kanten döljer ojämnheter som kan uppstå vid håltagningen och ger en snyggare avslutning.
Ljusteknik
Du väljer ljusmängd och färgtemperatur utifrån hur armaturen ska användas.
Välj mellan fast vitt ljus, Tunable White, RGB, RGBW eller digital LED. Val av LED avgör även IP-klass beroende på var armaturen ska installeras.
Utförande
Profilen är tillverkad i aluminium och finns i anodiserad aluminium, vit eller svart kulör.
Välj mellan klar, opal eller svart diffusor
Montering
Profilen monteras infällt med clips eller montagefjädrar i ett spår.
Den levereras måttanpassad i längder upp till 4050 mm.
Produktdata
Material & kulör
| Kulör | Aluminium Svart Vit |
Certifikat & godkännanden
| IP-klass | IP20 |
Mått
| Bredd | 24mm |
| Höjd | 6,2mm |
Övrig teknisk data
| Material | Aluminium, strängsprutad |
| Typ av montageclips | Typ U Typ X |
| Montering / Installation | Montageclips Montagefjäder |
| Max bredd LED-stripe | 10mm |
| Garanti | 5 år |
| Färgkod | Aluminium: Anodiserad C-0 Svart: RAL9005 Vit: RAL9003 |
| Passande diffusor | C Click |
| maxlangd | 4050mm |
| link_clips | 48349 |
