U-profil 14.07
U-profil 14.07 passar lika bra utanpåliggande som infällt, och används ofta i möbler, på väggar eller i tak. Den rymmer LED-strips upp till 12 mm och finns i aluminium, vitt eller svart.
Välj mellan klar, opal eller frostad diffusor. Den transparenta släpper igenom mest ljus, opal ger det mjukaste ljuset och den frostade är den gyllene medelvägen.
Den transparenta och opala diffusorn är max 2 meter lång, och den frostade upp till 3 meter. Om du beställer en längre profil kommer diffusorn vara skarvad. Skarven är inget man tänker på – men den är heller inte helt osynlig.
Montage
Profilen kan monteras med clips, dubbelhäftande tejp, montagelim eller genomgående skruv. Om du skruvar, se till att försänka hålen så att skruvskallen inte trycker mot LED-stripen. Clips och tejp finns att beställa som tillbehör.
Produktdata
Material & kulör
| Kulör | Aluminium | Svart | Vit |
Mått
| Bredd | 14,4mm |
| Höjd | 6,6mm |
Övrig teknisk data
| Diffusor | Utan diffusor | Klar | Opal | Frostad |
| Passande diffusor | Typ J |
| Färgkod | Aluminium: Anodiserad C-0 | Svart: RAL9005 | Vit: RAL9003 |
| Garanti | 5 år |
| Max bredd LED-stripe | 12mm |
| Montering / Installation | Dubbelhäftande tejp | Genomgående skruv (måste försänkas) | Montageclips | Montagelim |
| Typ av montageclips | Typ S |
| link_clips | 47701 |
| link_diffusor | 47698 |
| link_endcap | 48323 |
| link_tejp | 52675 |
| maxlangd | 4050mm |
