Recess 17.08
Recess 17.08 är en måttanpassad LED-profil för infällt montage i möbler och inredning. Den används där du vill skapa en synlig ljuslinje. Profilen saknar vingar och monteras direkt i ett 8 mm brett spår.
Ljusteknik
Du väljer ljusmängd och färgtemperatur utifrån hur armaturen ska användas.
Välj mellan fast vitt ljus, Tunable White, RGB, RGBW eller digital LED. Val av LED avgör även IP-klass beroende på var armaturen ska installeras.
Utförande
Profilen är tillverkad i aluminium och har en smal form utan täckande kant.
Den levereras med opal diffusor.
Montering
Profilen monteras infällt och fästs genom friktion i ett spår eller med montagelim.
Den levereras måttanpassad i längder upp till 4050 mm.
Produktdata
Material & kulör
| Kulör | Aluminium |
Certifikat & godkännanden
| IP-klass | IP20 |
Mått
| Bredd | 8.2mm |
| Höjd | 12,2mm |
Övrig teknisk data
| Material | Aluminium, strängsprutad |
| Montering / Installation | Friktion Montagelim |
| Max bredd LED-stripe | 8mm |
| Garanti | 5 år |
| Färgkod | Anodiserad C-0 |
| Passande diffusor | C1 Click |
| Infällnadsdjup | 17,2mm |
| maxlangd | 4050mm |
| link_diffusor | 47683 |
| link_endcap | 63429 |
