Corner 16.16 Duo
Corner 16.16 Duo är en måttanpassad LED-profil som monteras till exempel i hörn eller mot plana ytor. Profilen är 16,5 mm bred och 16,5 mm hög.
Ljusteknik
Du väljer ljusmängd och färgtemperatur utifrån hur armaturen ska användas.
Välj mellan fast vitt ljus, Tunable White, RGB, RGBW eller digital LED. Val av LED avgör även IP-klass beroende på var armaturen ska installeras.
Utförande
Profilen är tillverkad i aluminium och finns i anodiserad aluminium, vit eller svart kulör.
Diffusorn har UV-skydd och finns i två varianter.
Montering
Profilen monteras med dubbelhäftande tejp eller montagelim.
Den levereras måttanpassad i längder upp till 4050 mm.
Produktdata
Material & kulör
| Kulör | Aluminium Svart Vit |
Certifikat & godkännanden
| IP-klass | IP20 |
Mått
| Bredd | 16.5mm |
| Höjd | 16,5mm |
Övrig teknisk data
| Material | Aluminium, strängsprutad |
| Passande diffusor | E D1 |
| diffusor uv | Ja |
| Färgkod | Aluminium: Anodiserad C-0 Svart: RAL9005 Vit: RAL9003 |
| Garanti | 5 år |
| Max bredd LED-stripe | 12mm |
| Montering / Installation | Dubbelhäftande tejp Montagelim |
