U-profil 18.11
U-profil 18.11 är en måttanpassad LED-profil som är 17,8 mm bred och 10,8 mm hög. Den används infällt eller utanpåliggande i möbler och annan inredning.
Ljusteknik
Du väljer ljusmängd och färgtemperatur utifrån hur armaturen ska användas.
Välj mellan fast vitt ljus, Tunable White, RGB, RGBW eller digital LED. Val av LED avgör även IP-klass beroende på var armaturen ska installeras.
Utförande
Profilen är tillverkad i aluminium och finns i anodiserad aluminium, vit eller svart kulör.
Välj mellan transparent, opal eller svart diffusor.
Montering
Profilen monteras med clips eller montagelim.
Den levereras måttanpassad i längder upp till 4050 mm.
Produktdata
Material & kulör
| Kulör | Aluminium Svart Vit |
Mått
| Bredd | 17,8mm |
| Längd | 500mm 1000mm 2000mm 3000mm 4050mm |
| Höjd | 10,8mm |
Övrig teknisk data
| Montering / Installation | Montageclips Montagelim |
| Max bredd LED-stripe | 12mm |
| Garanti | 5 år |
| Färgkod | Aluminium: Anodiserad C-0 Svart: RAL9005 Vit: RAL9003 |
| Typ av montageclips | Typ U Typ X |
| Passande diffusor | C Click B Slide |
| maxlangd | 4050mm |
