U-profil 53.53
U-profil 53.53 är en måttanpassad LED-profil som är 53 mm bred och 53 mm hög. Den används för allmänljus i tak eller som pendlad armatur där du vill ha mer ljus, till exempel i butiker, kontor eller andra arbetsplatser.
Ljusteknik
Du väljer ljusmängd och färgtemperatur utifrån hur armaturen ska användas.
Välj mellan fast vitt ljus, Tunable White, RGB, RGBW eller digital LED. Val av LED avgör även IP-klass beroende på var armaturen ska installeras.
Utförande
Profilen är tillverkad i aluminium och finns i anodiserad aluminium, vit eller svart kulör.
Välj mellan linjära eller mikroprismatiska diffusorer, båda med låg bländning.
Montering
Profilen monteras infällt eller utanpåliggande, eller som pendlad armatur med pendelkit.
Den levereras måttanpassad i längder upp till 4050 mm.
Produktdata
Material & kulör
| Kulör | Aluminium Svart Vit |
Mått
| Bredd | 53mm |
| Höjd | 53mm |
Övrig teknisk data
| Passande diffusor | Typ C10 |
| Färgkod | Aluminium: Anodiserad C-0 Svart: RAL9005 Vit: RAL9003 |
| Garanti | 5 år |
| link_diffusor | 47688 |
| maxlangd | 4050mm |
