T-profil 18.07
T-profil 18.07 är en måttanpassad LED-profil för infällt montage i tak, vägg eller möbler. Den används för arbetsbelysning i kök, exponeringsbelysning i butiker eller där du vill ha ett infällt och diskret ljus. Det låga infällnadsdjupet på 6,2 mm gör att den passar bra där utrymmet är begränsat.
Ljusteknik
Du väljer ljusmängd och färgtemperatur utifrån hur armaturen ska användas.
Välj mellan fast vitt ljus, Tunable White, RGB, RGBW eller digital LED. Val av LED avgör även IP-klass beroende på var armaturen ska installeras.
Utförande
Profilen är tillverkad i aluminium och finns i anodiserad aluminium, vit eller svart kulör.
Den levereras med diffusor som ger ett jämnt ljus.
Montering
Profilen monteras infällt med clips eller montagefjädrar i ett spår.
Den levereras måttanpassad i längder upp till 4050 mm.
Produktdata
Material & kulör
| Kulör | Aluminium Svart Vit |
Certifikat & godkännanden
| IP-klass | IP20 |
Mått
| Bredd | 24mm |
| Höjd | 6,2mm |
Övrig teknisk data
| Material | Aluminium, strängsprutad |
| Typ av montageclips | Typ U Typ X |
| Montering / Installation | Montageclips Montagefjäder |
| Max bredd LED-stripe | 10mm |
| Garanti | 5 år |
| Färgkod | Aluminium: Anodiserad C-0 Svart: RAL9005 Vit: RAL9003 |
| Passande diffusor | C Click |
| maxlangd | 4050mm |
| link_clips | 47716 |
