Round 13
Round 13 är en rund LED-profil med 13 mm diameter som kan vridas för att rikta ljuset. Den används till exempel för belysning av skyltar, tavlor eller andra ytor där ljuset behöver kunna justeras.
Ljusteknik
Du väljer ljusmängd och färgtemperatur utifrån hur armaturen ska användas.
Välj mellan fast vitt ljus, Tunable White, RGB, RGBW eller digital LED. Val av LED avgör även IP-klass beroende på var armaturen ska installeras.
Utförande
Profilen är tillverkad i aluminium och finns i anodiserad aluminium, vit eller svart kulör.
Den kan även beställas lackerad i valfri RAL-kulör.
Välj mellan klar, opal eller svart diffusor.
Montering
Profilen monteras med clips eller armar.
Den levereras måttanpassad i längder upp till 4050 mm.
Produktdata
Material & kulör
| Kulör | Aluminium |
Certifikat & godkännanden
| IP-klass | IP20 |
Mått
| Diameter | 13mm |
Övrig teknisk data
| Material | Aluminium, strängsprutad |
| Passande diffusor | I Click |
| Färgkod | Anodiserad C-0 |
| Garanti | 5 år |
| Max bredd LED-stripe | 8mm |
| maxlangd | 4050mm |
