T-profil 33.23
T-profil 33.23 är en måttanpassad LED-profil för infällt montage i tak, vägg eller inredning. Den täckande kanten döljer ojämnheter i spåret och ger en snygg avslutning. Profilen är 44,4 mm bred, 23 mm hög och har ett infällnadsdjup på 25 mm.
Ljusteknik
Du väljer ljusmängd och färgtemperatur utifrån hur armaturen ska användas.
Välj mellan fast vitt ljus, Tunable White, RGB, RGBW eller digital LED. Val av LED avgör även IP-klass beroende på var armaturen ska installeras.
Utförande
Profilen är tillverkad i aluminium och finns i anodiserad aluminium, vit eller svart kulör.
Välj mellan klar, opal eller svart diffusor.
Montering
Profilen monteras infällt med clips, montagefjädrar eller montagelim i ett spår.
Den levereras måttanpassad i längder upp till 4050 mm.
Produktdata
Material & kulör
| Kulör | Aluminium Svart Vit |
Certifikat & godkännanden
| IP-klass | IP20 |
Mått
| Bredd | 44.4mm |
| Höjd | 23mm |
Övrig teknisk data
| Material | Aluminium, strängsprutad |
| Diffusor | Klar Opal Svart |
| Typ av montageclips | Typ U9 |
| Montering / Installation | Montageclips Montagefjäder Montagelim |
| Max bredd LED-stripe | 31mm |
| Garanti | 5 år |
| Färgkod | Aluminium: Anodiserad C-0 Svart: RAL9005 Vit: RAL9003 |
| Passande diffusor | C9 Click |
| Infällnadsdjup | 25mm |
| maxlangd | 4050mm |
