T-profil 23.19
T-profil 23.19 är en måttanpassad LED-profil för infällt montage i tak, vägg eller inredning. Den täckande kanten döljer ojämnheter i spåret och ger en snygg avslutning. Profilen är 30 mm bred och 19,5 mm hög med 22 mm infällnadsdjup.
Ljusteknik
Du väljer ljusmängd och färgtemperatur utifrån hur armaturen ska användas.
Välj mellan fast vitt ljus, Tunable White, RGB, RGBW eller digital LED. Val av LED avgör även IP-klass beroende på var armaturen ska installeras.
Utförande
Profilen är tillverkad i aluminium och finns i anodiserad aluminium, vit eller svart kulör.
Välj mellan opal, klar eller svart diffusor.
Montering
Profilen monteras infällt med clips, montagefjädrar eller montagelim i ett spår.
Den levereras måttanpassad i längder upp till 4050 mm.
Produktdata
Material & kulör
| Kulör | Aluminium Svart Vit |
Certifikat & godkännanden
| IP-klass | IP20 |
Mått
| Bredd | 30mm |
| Höjd | 19,5mm |
Övrig teknisk data
| Material | Aluminium, strängsprutad |
| Typ av montageclips | Typ U7 |
| Montering / Installation | Montageclips Montagefjäder Montagelim |
| Max bredd LED-stripe | 20mm |
| Garanti | 5 år |
| Färgkod | Aluminium: Anodiserad C-0 Svart: RAL9005 Vit: RAL9003 |
| Passande diffusor | F Click |
| Infällnadsdjup | 22mm |
| maxlangd | 4050mm |
