T-profil 22.12 Asym
T-profil 22.12 Asym är en måttanpassad LED-profil med asymmetrisk ljusfördelning, för infällt montage i möbler och inredning.
Ljusteknik
Du väljer ljusmängd och färgtemperatur utifrån hur armaturen ska användas.
Välj mellan fast vitt ljus, Tunable White, RGB, RGBW eller digital LED. Val av LED avgör även IP-klass beroende på var armaturen ska installeras.
Utförande
Profilen är tillverkad i aluminium och finns i anodiserad aluminium, vit eller svart kulör.
Den asymmetriska diffusorn ger en riktad ljusbild.
Montering
Profilen monteras infällt med clips i ett spår.
Den levereras måttanpassad i längder upp till 4050 mm.
Produktdata
Material & kulör
| Kulör | Aluminium Svart Vit |
Certifikat & godkännanden
| IP-klass | IP20 |
Mått
| Bredd | 30mm |
| Höjd | 11,7mm |
Övrig teknisk data
| Material | Aluminium, strängsprutad |
| Typ av montageclips | Typ T Typ Y |
| Montering / Installation | Montageclips |
| Max bredd LED-stripe | 14mm |
| Garanti | 5 år |
| Färgkod | Aluminium: Anodiserad C-0 Svart: RAL9005 Vit: RAL9003 |
| Passande diffusor | F Click |
| Infällnadsdjup | 12,5mm |
| maxlangd | 4050mm |
