U-profil 19.28
U-profil 19.28 är en måttanpassad LED-profil med rundad opal diffusor som sprider ljuset både framåt och bakåt. Den används i ljuslådor, armaturer eller som ersättning för lysrör, men också där du vill ha en mjukt och jämnt lysande profil. Profilen är 17,8 mm bred och 16 mm hög.
Ljusteknik
Du väljer ljusmängd och färgtemperatur utifrån hur armaturen ska användas.
Välj mellan fast vitt ljus, Tunable White, RGB, RGBW eller digital LED. Val av LED avgör även IP-klass beroende på var armaturen ska installeras.
Utförande
Profilen är tillverkad i aluminium och finns i anodiserad aluminium, vit eller svart kulör.
Den rundade diffusorn ger ett bredare och mjukare ljus än plana profiler.
Montering
Profilen monteras med clips eller montagelim.
Den levereras måttanpassad i längder upp till 4050 mm.
Produktdata
Material & kulör
| Kulör | Aluminium Svart Vit |
Mått
| Bredd | 17,8mm |
| Höjd | 16mm |
Övrig teknisk data
| Montering / Installation | Montageclips |
| Max bredd LED-stripe | 12mm |
| Garanti | 5 år |
| Färgkod | Aluminium: Anodiserad C-0 Svart: RAL9005 Vit: RAL9003 |
| Typ av montageclips | Typ U |
| maxlangd | 4050mm |
