U-profil 33.28 Square
U-profil 33.28 Square är en måttanpassad LED-profil med fyrkantig diffusor som är 33,4 mm bred och 28 mm hög. Den används där du behöver jämnt och mjukt ljus även med högre effekt. Den sprider en del av ljuset bakåt, vilket ger ett mjukare intryck vid montage i tak eller längs väggar.
Ljusteknik
Du väljer ljusmängd och färgtemperatur utifrån hur armaturen ska användas.
Välj mellan fast vitt ljus, Tunable White, RGB, RGBW eller digital LED. Val av LED avgör även IP-klass beroende på var armaturen ska installeras.
Utförande
Profilen är tillverkad i aluminium och finns i anodiserad aluminium, vit eller svart kulör.
Den levereras med opal diffusor.
Montering
Profilen monteras med dolda clips.
Den levereras måttanpassad i längder upp till 4050 mm.
Produktdata
Material & kulör
| Kulör | Aluminium Svart Vit |
Mått
| Bredd | 33,4mm |
| Höjd | 28mm |
Övrig teknisk data
| Färgkod | Aluminium: Anodiserad C-0 Svart: RAL9005 Vit: RAL9003 |
| Montering / Installation | Montageclips |
| Typ av montageclips | Typ T Typ Y |
| link_clips | 47716 |
| maxlangd | 4050mm |
